Regionální muzeum v Javoru může jen těžko v kategorii významu kulturního dědictví konkurovat evangelickému mírovému kostelu, který byl v roce 2001 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, podobně jako bude pro toto dolnoslezské město těžké porazit v oblibě toruňský perník, ale stojí za to to zkoušet. Javor je město, v němž se nezpochybnitelně po staletí vznáší vůně tohoto originálního pečiva.
Slávu Javoru přinesly perníky pečené rodinou Lauterbachových ve tvaru úlu, přesně ve tvaru košnice, tedy jednoho z nejreprezentativnějších tvarů úlů (formou připomíná zvon), jehož postavení nebo vypletení vyžaduje preciznost a dovednost. Takovouto košnici můžeme vidět na domě číslo 8 na javorském náměstí. Proč právě tam?
Tento dům v roce 1881 vybudoval Otto Lauterbach, a ve výši prvního patra umístil zlatý úl, symbol firmy, kterou převzal po otci – Hermannu Lauterbachovi – o pět let dříve. Hermann pracoval v cukrárně Friedricha Siegerta, oženil se s jeho dcerou, a v roce 1846 se tento závod stal majetkem manželů. Lauterbachové učinili specialitou své dílny perníkové pečivo, které německy pojmenovali Bienenkörben, což v češtině znamená úl. Sušenky obsahovaly perníkovou hmotu, bezový krém a dochuceny byly třenými mandlemi, vanilkou a skořicí. Výjimečnost spočívá v samotné receptuře perníkové hmoty, která se připravovala z pšeničné mouky a medovo-cukrového sirupu, s příměsí pepře a koření. Chuť byla natolik výborná, že perníková javorská košnice získala zlatou medaili na Národním cukrářském veletrhu pořádaném v Lehnici a dokonce byly – podle různých pramenů – známé nejen ve Slezsku, ale i Anglii, Francii nebo v Americe.
Tradice javorských perníků je kultivována díky každoročnímu Svátku chleba a perníku, který se koná v poslední srpnový víkend, během něhož je překonáván rekord v délce tohoto pečiva (doposud javorský cukrářský mistr, Stanisław Furtak, upekl jeden s délkou 60 metrů) a také díky expozici v Regionálním muzeu v prostorách bývalého bernardinského klášterního komplexu, kde si můžeme prohlédnout např. bohatě vyřezávané perníkové formy z 18. a 19. století.
Muzeum Regionalne w Jaworze
ul. Klasztorna 6
59-400 Jawor