V téměř desetitisícovém městečku ležícím nedaleko Ząbkowic Śląských se nachází jediné muzeum v Polsku, které se specializuje na vybavení domácností. Instituce nacházející se na radnici prezentuje návštěvníkům četná zařízení domácího použití především z 19. a 20. století, ale i ta starší. Konec konců, přístroj na vymačkávání šťávy používaný měšťankou v 19. století, tehdejší waflovač nebo nádoby na pražení a přípravu kávy si nemůžeme prohlédnout každý den. Expozice „Kuchyně“ prezentuje ještě např. staré pánve, měděné a mosazné nádobí, hmoždíře, louskáčky nebo dřevěné perníkové formy.* Mezi četným kuchyňským a stolním náčiním a příbory stojí za to věnovat pozornost rafinovanému nástroji na hygienické pojídání raků, které kdysi na stolech kralovaly a nešlo o luxusní potravinu (jako je tomu v současnosti). Návštěvníky může také překvapit vzhled starých dřevěných praček s rotorem a bubnové pračky s plynovým hořákem na ohřev vody nebo předchůdci dnešních ledniček, případně stoletý vysavač.
Zajímavé jsou i sbírky nábytku – nacházejí se zde jak slezské lidové skříně, tak i měšťanský nábytek. Věrně byl reprodukován vzhled slezského měšťanského salonu ve stylu biedermeieru – interiérovém stylu 19. století, kterému se začalo říkat měšťanský empír podle možností tehdejších měšťanů. Nechybí bohaté ornamenty těžkého nábytku, dokonalá symetrie, masivní sokly, odkazy na starověké Řecko a všudypřítomné umění, ale bez přepychu, který ustoupil antickému pohodlí.
V etnografické místnosti uvidíme vybavení domácnosti z vesnických domů slezsko-českého pohraničí na začátku 20. stol., ovšem pýchou tohoto místo je největší výstava žehliček v Evropě. Muzeum má ve svých sbírkách nejstarší žehličku v Polsku pocházející z roku 1655, jiné žehličky na zahřívání na kamnech, žehličky na uhlí, lihové, plynové a elektrické žehličky a také želízko na vlasy, tedy dnešní kulmu.
Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego
Rynek 44
57-220 Ziębice