Betlémářství

#Řemesla
#Králický Sněžník

Betlémářství má svou tradici i ve Svitavách, které byly začátkem 20. století přezdívány jako město betlémů. Není se tak čemu divit, že v místním Městském muzeu a galerii najdeme bohatou expozici nejrůznějších betlémů. Svým pojetím a stylem hrdě reprezentují Svitavsko, kde jsou znatelné vlivy olomoucké nebo ústeckoorlické betlémářské školy. Tradice betlémů zde má opravdu dlouhou tradici s písemnými doklady, které sahají až do 17. století.

Obecně tradice betlémářství sahá již do roku 1223 k svatému Františkovi z Assisi. Úplně první betlém byl se živými zvířaty, ale netrvalo dlouho a začaly se vytvářet soubory soch a sošek. Na našem území se první betlém podle záznamů objevil zhruba v roce 1560 v Praze v kostele sv. Klimenta. Odsud se model betlému postupně šířil do jiných kostelů a později do domácností až vznikla tradice, kterou se v době největšího rozkvětu zabývalo mnoho řezbářů a specializovaných betlémářů. Množství betlémů je opravdu nekonečné stejně jako tvořivost, která dala vzniknout opravdu propracovaným dílům doplněným o technické detaily.

Betlémy jsou si v mnohém podobné, ale přesto je každý jiný. A jak vlastně vzniká takový betlém? Celý proces důkladná zná betlémář a řezbář pan Štefan Hrudka z Mladkova. Jako nositel tradice pečlivě dbá o dodržování klasických postupů za používání tradičních nástrojů, pomůcek a materiálů. Díky mistrovskému zvládnutí řemesla provádí i restaurátorské práce. Jako správný nositel tradice řemesla pan Štefan Hrudka pořádá tematické workshopy a kurzy.

Mladkov

Štefan Hrudka
Vlčkovice 71

561 67 Mladkov
E- mail: HrudkaStefan@seznam.cz