Zajímavé je, že zmínky o perníku sahají již do Egypta. Jde o pečivo ochucené typickým kořením. Nejstarší dochovaný záznam o cechu perníkářů je z Polska. V českých zemích velký rozmach nastal již za období vlády Karla IV. O tom, že se jedná o skutečné řemeslo, svědčí hlavně technologická náročnost přípravy kvalitního perníku. Těsto musí být precizně připravené podle léty prověřeného receptu. Samotný výrobní proces má mnoho kroků, kdy každý z nich je velmi důležitý pro dokonalý výsledek.
Že stačí připravit těsto a upéct perník? Tak jednoduché to není! Všechno začíná přípravou těsta, kdy je samozřejmě zcela zásadní použít správné a kvalitní ingredience. Po důkladném promíchání je nutné nechat těsto uzrát, což může podle konkrétního receptu trvat různě dlouhou dobu. Následuje úprava do požadované podoby, tedy rozválení těsta na plát, vykrajování do požadovaného tvaru (případně vtlačení do klasické dřevěné vyřezávané formy) a samotné upečení. Dalším krokem je úprava povrchu perníku natřením a případně i zdobení bílkovou polevou, mandlemi nebo sušeným ovocem. Už z tohoto popisu je jasné, že pečení perníků je náročnou prací a výroba poctivých perníkových laskomin zabere i zkušenému mistrovi nemálo času.
Oceněným nositelem tradice v oboru perníkářství je pan Pavel Janoš z Pardubic, který tak pokračuje v rodinné tradici. Perníky vyrábí podle sto let starého receptu, který si předává už několik generací Janošů. Základním předpokladem výroby perníku podle staré tradice je i dodržení některých postupů. Jedná se například o odležení těsta, které může trvat i několik let. K výrobě patří i malování perníků, díky němuž získávají rázem umělecký ráz. Specialitou jsou například Perníkové Janošky.
Hradec Králové
Pavel Janoš
Věry Junkové 306
Pardubice
E-mail: pernikjanos@email.cz
Web: www.pernikjanos.cz