Švýcárna Slatiňany Muzeum starokladrubského koně

#Muzea
#Chrudimsko – Hlinecko

Typické české plemeno starokladrubského koně má svou dlouhou a zajímavou historii, během které zažil slávu, ale i hrozbu zániku celého chovu.  Expozice je umístěna v nádherné, romanticky působící budově, která dříve sloužila jako myslivna. Své pojmenování si vysloužila podle toho, že jako její předloha posloužila salaš ve švýcarských Alpách.

Muzeum je zaměřeno na historii chovu, ale i na samotné město Slatiňany a Švýcárnu. Na místě jsou k vidění nejrůznější předměty spojené s chovem, jezdectvím nebo vozatajstvím, jako jsou sedla, biče, chomouty a podobně. Součástí expozice je i příběh o životě profesora Bílka, který se zasloužil o záchranu starokladrubského vraníka. V promítacím sále je připravena projekce filmů o koních, kování, problematice jejich reprodukce a mnohém dalším. Muzeum je vhodné i pro rodiny s dětmi. V interaktivní části – herně je velký box pro koně s jeho reálnou figurínou, kterou je možno nauzdit a osedlat. Děti si zde mohou vyzkoušet kočárový trenažer, pohrát si hračkami na téma koně. Nejoblíbenějším prvkem zůstává možnost vylézt na největšího plyšového koně v ČR. V podkroví se nachází expozice „Hospodářského zázemí“, s ukázkami některých hospodářských zvířat, která se zde chovala. Na tento prostor navazuje „Magická místnost“, plná optických klamů. Venkovní areál potěší herními prvky, vyzkoušet můžete také fotostěnu.

K Muzeu starokladrubského koně se nejlépe dostanete autem, je vám k dispozici parkoviště u zámku. Poblíž je také autobusová zastávka a ani cesta z vlakové stanice ve Slatiňanech není nijak dlouhá. Otevírací doba se liší podle konkrétního měsíce, takže si pro jistotu dopředu zkontrolujte, zda stíháte příjezd na místo.     

Švýcárna Slatiňany Muzeum starokladrubského koně

Slatiňany 66, 538 21 Slatiňany

E -mail: svycarna@slatinany.cz

Web: www.svycarna-slatinany.eu