Jak dříve vypadala ochrana státních hranic a co všechno měli na starost celníci? Nahlédnout do historie strážců hranic můžete ve Východočeském památníku celnictví na Velkém náměstí v Králíkách. Celnictví patří mezi jedno z nejstarších povolání, jehož historie začíná již ve starověkém Egyptě. V poutavě připravené expozici si můžete prohlédnout, jaký byl život na hranicích a v pohraničních oblastech, k vidění jsou používané stejnokroje, váhy, závaží a další užívané míry pro kontrolu přepravovaného nákladu a podobně. Dozvíte se, co znamená celní libra, lot, máz a další. Expozice je tematicky rozdělena podle dobového zaměření – projdete se celou historií celnictví, od starověku, přes reformy za vlády Marie Terezie a Josefa II., až po 20. století. Zajímavé jsou i důkazy o tehdejších způsobech pašeráctví, které je v zásadě stejně staré jako celnictví samotné a v pohraničí živilo celé rodiny. Zcela jedinečné jsou zvukové záznamy pašeráků a příslušníků pohraniční stráže zachované z první poloviny 20. století. V kombinaci s dobovými fotografiemi si utvoříte obrázek o tehdejší době a fungování hraničních kontrol.
Ve stejné budově najdete také Památník obětem internace, který je připomínkou všech lidí násilně deportovaných komunistickým režimem do kláštera na Hoře Matky Boží v Králíkách. Expozice návštěvníkům věrně přiblíží tehdejší režim, princip internace řeholníků a problematiku nesvobody a neustálého pronásledování. Projdete se vězeňskou ošetřovnou, ilustrující nevhodné podmínky a chabou lékařskou péči ve vězeních, poznáte jak vypadal pracovní tábor nebo si uděláte velmi věrnou představu o malých rozměrech jednotlivých cel určených politickým vězňům.
Východočeský památník celnictví je během sezóny od dubna do října otevřen každý den, kromě pondělí a úterý. Ve zbývajících měsících jsou možné prohlídky pro skupiny po předchozím objednání. Parkování je poblíž budovy. Do Králík je možné dojet také autobusem nebo vlakem, kdy není problém dojít k Východočeskému památníku celnictví pěšky do hlavní části města.
Hradec Králové
Velké náměstí 367
561 69 Králíky
E-mail: ks14muzeum@seznam.cz