Muzeum zámek Łomnice

#Muzea
#Krkonoše a Jizerské hory

Zdi četných hradů, zámků nebo dvorů ležících v Dolním Slezsku si pamatují jak časy prosperity, tak i období bouří a náporu, ovšem příběh zámku v Łomnici má happy end. Objekt leží v srdci Údolí zámků a zahrad Jelenohorské kotliny, která bývá často přirovnávána k francouzskému údolí Loiry, byl vybudován kolem roku 1720. Mnohokráte měnil své majitele, ale nejvíce se o věhlas tohoto místa zasloužil Christian Menzel (1667–1748) – představitel kupecké aristokracie, který patřil k nejbohatším obyvatelům regionu s ohledem na obchod se lnem. Kolem roku 1800 jeho rodina vedle barokního paláce vybudovala rezidenci pro starší generaci rodiny, které říkali „Malý zámek“ nebo „Dům vdov“. Posledními předválečnými majiteli byl rod von Küster a právě jeho potomci (Ulrich a Elisabeth von Küster) se v roce 1991 rozhodli nemovitost koupit a tím ji zachránit před proměnou v naprostou zříceninu.

Díky této investici je z Łomnice ležící na Evropské trase hradů a zámků důležité kulturotvorní a místní dědictví popularizující centrum. V současnosti je součástí muzejně-zámeckého komplexu několik budov s různým využitím. Hlavní částí celého komplexu obklopeného parkem, nímž se vine řeka Bobr, je Velký zámek, kde se nachází Muzeum zámek Łomnica. Při návštěvě 18 sálů rozmístěných na třech podlažích můžeme absolvovat cestu v čase třemi staletími: sledujeme nejen zámecké interiéry, ale díky multimediální výstavě také poznáváme osudy jeho obyvatel, včetně služebnictva. Dvůr „Dům vdov“ byl proměněn na hotel a restauraci, stavby poplužního dvoru se dočkaly rekonstrukce a v současnosti se tam nachází skanzen.

V bývalé sýpce sídlí lnářský obchod (nazývaný Lněný obchodní dům, protože má dvě podlaží) a v hospodářské budově pekárna, statkářská prodejna s regionálními produkty a Zemanská kuchyně s kuchyňskou zahradou. V poslední zmíněné se po celý rok konají skupinové kurzy tradiční polské kuchyně a na území poplužního dvorku se konající trhy nebo Svátek lnu a ručních prací věnovaný tradici polského lnu, na jehož programu nechybí módní přehlídka, umožňují seznámit se s a docenit místní výrobky, které před několika staletími stály za věhlasem tohoto místa.

 

Hradec Králové

Muzeum Pałac Łomnica

58-531 Łomnica

ul. Karpnicka 3

https://dominiumlomnica.pl/

dominium@palac-lomnica.pl