Ať už toužíte vidět nejdelší polobotku v Čechách nebo se projít kamenolomem, zamiřte do muzea ve Skutči. Muzeum založil roku 1910 Václav Jetmar, ředitel skutečské měšťanské školy. Od roku 1954 sídlí v domě, který patřil rodině manželky hudebního skladatele Vítězslava Nováka. Ten v domě i zemřel a jeho památku zde trvale připomíná expozice v prvním patře.
Muzeum nabízí stálé expozice přibližující dvě tradiční řemesla, která město ve světě nejvíce proslavila – obuvnictví a kamenictví. Výrobky, stroje a zařízení mapují jednotlivé éry vývoje. Ve stopách řemesel se návštěvníci seznámí s nejstaršími dějinami ševcovského cechu, i s těžbou a zpracováním kamene. Historie a současnost kamenictví je zpřístupněna nejen uvnitř pestré geologické expozice, ale také ve venkovní expozici, která návštěvníky provede lomem a jeho typickými pracovišti v období od konce 19. století do poloviny 20. století. Obuvnická expozice představuje dávné cechovní řády a památky, vývoj obuvnictví za éry první republiky, kdy byla Skuteč obuvnickou velmocí, i fenomén Botany (botasky). K vidění jsou kromě obuvi i obuvnické stroje a zařízení. Mezi exponáty zaujímá zcela výjimečné místo největší polobotka v ČR s délkou 1080 mm. Obě expozice doplňují nejen fotografické prezentace a filmové záběry z oblasti kamenictví a obuvnictví, ale i zajímavé hry na dotykovém počítači. Muzeum pořádá také krátkodobé výstavy různého zaměření, přednášky, komorní koncerty a akce s řemeslnými ukázkami. Za svou stálou expozici obuvnictví a kamenictví získalo muzeum zvláštní ocenění v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v hlavní kategorii.
Budova se nachází v centru města. Zaparkovat můžete na Palackého náměstí, od něhož je muzeum vzdálené pouhých 140 metrů. Stejná vzdálenost vás čeká, i když přijedete autobusem. Z vlakového nádraží je to příjemná procházka ve vzdálenosti necelého kilometru.